Jak stosować środki ochrony roślin?

Jak stosować środki ochrony roślin?

Uprawa roślin jest nie tylko ogromnym wyzwaniem dla laika, ale nieraz przysparza sporych problemów doświadczonym specjalistom. Niezależnie od tego czy nasze uprawy będą cieszyły jedynie oczy i podniebienia domowników, czy będą przeznaczone do sprzedaży, to zawsze należy przeprowadzić zabezpieczenie plonów i ograniczyć do minimum ryzyko nieurodzaju. Do głównych zagrożeń, jakie mogą wystąpić, zalicza się przede wszystkim szkodniki, susze oraz powodzie, które mogą w kilka godzin zniszczyć wielomiesięczne uprawy. Aby zapobiec tego rodzaju tragedii powinniśmy wybierać odmiany roślin posiadające dużą odporność na czynniki zewnętrzne. Słabsze odmiany musimy odpowiednio wzmocnić oraz uodpornić, a doskonałym rozwiązaniem są środki ochrony roślin, które podawane w odpowiednim czasie oraz proporcjach pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów. W przypadku drzewek owocowy warzyw oraz ziół najlepiej sprawdzą się pestycydy, które mają na celu zwalczanie chorób oraz pozbycie się szkodników.

Środki ochrony roślin powinny być dobrane z duża skrupulatnością, stosowanie do problemu, z którym się borykamy, jeżeli na przykład mamy problem ze szkodnikami pochodzącymi z gleby, wówczas najkorzystniejsze będzie zastosowanie tak zwanych zoocydów. W tej grupie możemy wyróżnić preparaty owadobójcze (insektycydy), płoszące gryzonie (rodentycydy), uśmiercające ślimaki (moluskocydy), unieszkodliwiające larwy oraz mszyce (pestycydy). Występują również produkty stosowane w przypadku chęci pozbycia się chwastów (herbicydy), a także bakteriobójcze oraz grzybobójcze.

Środki ochrony roślin wymagają ogromnej precyzji oraz skrupulatności podczas ich stosowania, a cały proces rozpoczyna się od przygotowania mieszaniny, którą wykonuje się zgodnie z dokładnymi wytycznymi producenta, które powinny zostać określone na etykiecie dołączonej do opakowania. Nie można zapomnieć, iż na skuteczność stosowanych substancji ma wpływ nie tylko zastosowana ilość, ale również ich temperatura oraz kolejność wprowadzania do mikstury. Działania należy rozpocząć od przygotowania określonej ilości wody, w szklanym naczyniu, do którego będą dodawane pozostałe składniki. Aby nie doszło do procesu wytrącenia się osadu na ściankach lub dnie zbiornika, w którym są przygotowywane środki ochrony roślin, zaleca się aby mieszanie zostało przeprowadzone w sposób mechaniczny. Jeżeli nasze działania będą precyzyjne oraz dokładne, wówczas uzyskamy skuteczną mieszaninę, a nasza hodowla, po dokonaniu aplikacji, będzie zabezpieczona przed działaniem czynników szkodliwych.